footer-logo

Loading...

תזונה בריאה: התרומה הבריאותית של פירות וירקות

תזונה בריאה: מסתבר שהאימהות והסבתות שלנו צדקו כשהפצירו בנו לאכול עד תום את הירקות והסלט שעל הצלחת ולא לשכוח לקנח את הארוחה בפרי.

הירקות והפירות הם נכס או מתנה שהעניק לנו הטבע והדבר הטוב ביותר שניתן לעשות הוא להשתמש בהם כיאות וליהנות מהתרומה שלהם לבריאות שלנו.

מהי התרומה הבריאותית של ירקות ופירות?

הירקות והפירות חיוניים לבריאות ומסייעים לנו להישמר מפני מחלות שונות, כגון: מחלות לב, סרטן ומחלות כרוניות.

יותר מכל קבוצת מזון, הירקות והפירות חיוניים לתפריט מאוזן ובריא משום שהם עשירים במינרלים, ויטמינים, חומרים נוגדי חמצון ופוטוכימיקלים.

כמו כן הם המזון המועדף לצורך ירידה במשקל, כיוון שהם עשירים בסיבים תזונתיים, באנזימים ובמים ומעניקים תחושת שובע.

על מנת להפיק את המיטב מאכילת ירקות ופירות, מומלץ לאכול אותם טריים ולא-מבושלים וכן לצרוך כ-5 מנות ירקות ופירות ליום.

גיוון הוא המפתח ולכן מומלץ לצרוך פירות וירקות מכל סוג משום שכל קבוצה נושאת עימה סגולות ריפוי ויתרונות בריאותיים המייחדים אותה.

ירקות ופירות סגולים וכחולים

כמו חצילים ואוכמניות למשל, עשירים בחומרים נוגדי חמצון אנטי דלקתיים ומסייעים במניעת מחלות סרטניות ודלקות ובהגנה על תקינות כלי הדם והלב.

ירקות ופירות ירוקים, כמו מלפפונים ותפוחים ירוקים למשל, עשירים בוויטמינים ומינרלים רבים ובכלורופיל ומסייעים במניעת סרטן ובהורדת לחץ דם ושומנים בדם.

ירקות ופירות אדומים

איתם ניתן למנות עגבניות ותפוחים אדומים, עשירים בליקופנים ובחומרים נוגדי חמצון ומסייעים בהפחתת הסיכוי למחלות לב, סכרת וסרטן וכן בהאטת תהליך ההזדקנות.

פירות וירקות העשירים בליקופן יעילים במיוחד למניעת סרטן הערמונית אצל גברים וסרטן השד אצל נשים.

ירקות ופירות כתומים-צהובים

קרי פלפלים צהובים, תפוזים והדרים בכלל, עשירים בויטמינים A ו-C ולכן תורמים למערכת החיסונית של הגוף ומסייעים במניעת מחלות ובהאטת תהליך ההזדקנות.

ירקות ופירות לבנים דוגמת פטריות ובננות, עשירים בסיבים תזונתיים ובפיתואסטרוגנים ותורמים משמעותית למערכת החיסון, למניעת סרטן ולאיזון רמת ההורמונים בגוף.

אכילת ירקות ופירות טריים ולא מבושלים מכל קשת הצבעים תורמת לבריאותינו, מזינה ומסייעת לנו שלא לחלות בסוגי מחלות נפוצות; אפשר לומר שהירקות והפירות הם סוג של מרשם תרופתי הישר מבית היוצר של אימא אדמה.

יתרונות ורכיבים חיוביים באכילת פרי הדר

מחקרים חדשים מלמדים אותנו כי אכילת פרי טרי, וטריותו של הפרי כאן חשובה לא פחות מהפרי עצמו, הכרחית ומועילה מאוד לתזונה מאוזנת ונכונה, ותורמת מיד ובחשבון אחרון לבריאות כללית טובה, כשהיא מקטינה משמעותית את הסיכון להיפגע ממחלות כרוניות, וממחלות סרטן, שבץ, מחלות לב, קטרקט, מסיע בתיפקודים קוגנטיביים ואף לבריאות העובר כבר בבטן אמו.

פירות ההדר מכילים פחמימות פשוטות, כלומר סוכרים מסוג פרוקטוז, גלוקוז וסוכרוז, חומצה ציטרית – המספקת מצידה גם היא כמות מועטה של אנרגיה קילוקלורית, וסיבים תזונתיים המוכרים בשמם המדעי כפוליסכרידים לא עמילניים, ומהווים כשלעצמם תערובת פחמימות, עם יתרונות בריאותיים משמעותיים וחשובים. הסיבים העיקריים הם סיבי הפקטין עד שבעים אחוז, בעיקר בשקיות המיץ ובקרומים, המשפיעים על העיכול, המטבוזלים, וחשוב לא פחות – מאט את ספיגת הגלוקוז בדם, מוריד את רמות האינסולין, ומקטין את הכולסטרול LDL ה’רע’.

אוכלוסיות יעודיות להפקת יתרונות הפרי

מכאן שאוכלוסיות רבות יכולות ליהנות מהיתרונות הבריאותיים הרבים שבפירות ההדר, ביניהן ניתן למנות גם קבוצות שנתרמות במיוחד מצריכה גבוהה של פירות הדר: אוכלוסית המעשנים, צרכני האלכוהול המתונים והכבדים כאחד, חולים בעלי מערכת חיסון חלשה או במצב קריטי; חולים עם כוויות חמורות, סובלים מחום, משברים, חולים לאחר ניתוח, כאלו הסובלים ממחלות קשות כשחפת, ילדים וטף, מבוגרים, ועוד

היום קל למצוא אוכל בריא במהירות

לקוחות רבים פונים באופן ישיר לחקלאי כדי שזה יספק להם סל ירקות אורגניים עד הבית ללא תיווך דבר שמוזיל את הסחורה. עלות המשלוח של ירקות ופירות אורגניים עד הבית אינו שונה מכל עלות של משלוח תוצרת חקלאית אחרת משדה של החקלאי לבית הלקוח. מה שנקרא שרות מהשדה למטבח.

סל ירקות אורגניים עד הבית זוהי דרך מקילה על הלקוח שלא צריך להגיע לחנויות הטבע ולעמוד בתור, לשנע את הקנייה הביתה בעצמו. חסכון בזמן ובמאמץ. היתרון של הגעת סל ירקות אורגניים עד הבית הוא בכך שהחקלאי יביא לביתו של הלקוח רק סחורה סוג א’ וסחורה טרייה בעוד שבחנות אפשר למצוא גם ירקות ופירות מיום קודם.

לאירועים כדאי להזמין מגשי פירות מעוצבים עם פירות חתוכים טריים ועסיסיים. זה נראה טוב והרבה יותר בריא.

לא סתם טרנד חולף

שפים רבים עברו לבשל עם ירקות אורגניים. יותר מסעדות מזמינות ירקות ופירות אורגניים עד הבית במקרה הזה עד המסעדה.  סל ירקות אורגניים עד הבית או המסעדה הפך להיות דרך יעילה לרכישת המוצרים הללו.

לאחרונה נפתחו קורסים ברחבי הארץ המלמדים את רזי הבישול ירקות ופירות אורגניים. אפילו יצאו ספרים בתחום הקולינריה עם מתכונים לסלטים ומאכלים מירקות אורגניים. היקף המתכונים גודל כל הזמן והרבה מתכוני בישול חדשים יצאו לשוק.